Červen 2010

Věra Martinová

28. června 2010 v 0:47 | http://www.youtube.com/watch?v=WxpjoDrIUaI&feature=player_embedded#! |  hudba

Mark Knopfler

27. června 2010 v 20:12 hudba


Moudra

23. června 2010 v 17:31 citáty
Je ušlechtilejší v životních těžkostech a trápeních vytrvat nežli se stáhnout do klidného bezpečí. Motýl, obletující světlo až k sežehnutí, je obdivuhodnější než krtek, který se chce vyhnout nebezpečí, a proto si staví příbytek v podzemních chodbách. A semeno, které není s to snést chlad a bouře zimy, nemá ani sílu prolomit zemi a těšit se z divů a půvabů jara.
Nepodobej se tomu, kdo sedí u krbu a čeká, až uhasne oheň, a pak zbytečně fouká do vychladlého popela. Nevzdávej se naděje a nezoufej nad tím, co pominulo: Oplakávat to, co nelze vrátit, patří k nejhorším slabostem člověka.

Taje minulých životů

23. června 2010 v 17:13 tajemno
Ze všech dostupných náboženství nám může být nejblížší buddhismus a hinduistická mytologie. A právě z ní je tento příběh:
Když Brahma stvořil svět, svěřil člověku do vínku božskou sílu, právě takovou, jakou vládli bohové. Lidé však darované síly zneužili, a Brahma se je tudíž rozhodl potrestat tím, že jim ji odebere. Sešel se s ostatními bohy a všichni se společně radili, kam ji ukrýt, aby ji člověk nenašel. Někteří navrhovali zakopat ji pod zem. Brahma však mínil, že jednoho dne člověk prokope celou zemi a sílu určitě objeví. Jiní zase navrhovali uložit ji na dno moře. Avšak ani s tím Brahma nesouhlasil se slovy, že jednou lidé prozkoumají i všechna moře a odňatou sílu tam naleznou. Nakonec se Brahma rozhodl ukrýt božskou sílu v samotném nitru člověka. A od těch dob ji lidé, ač již prokopali celou zemi a prozkoumali všechna moře a také hledali ve hvězdách, marně hledají a dosud nenalezli.

Svůdník má novou tvář

23. června 2010 v 17:04 Zajímavosti
Francouzský módní dům si za novou tvář parfému Eau Sauvage zvolil slavného francouzského herce.
Ne ale v jeho dnešní podobě. Reklama má podobu sekvence ze slavného filmu Bazén z roku 1969. Opálený Delon v ní polehává u bazénu a zvedá se ve chvíli, kdy se ozve šplouchnutí doprovázené slovy "eau sauvage" (divoká voda).
Role v krimi thrilleru Bazén byla pro tehdy čtyřiatřicetiletého herce jednou z nejklíčovějších pro jeho kariéru. Po jeho boku v něm hráli Romy Schneider, Maurice Ronet a Jane Birkin.

Svět vůně Jennifer Lopez

23. června 2010 v 17:00 Zajímavosti
Úspěšná řada vůní Jennifer Lopez bude mít další přírůstek.
Světlo světa by měl parfém spatřit příští zimu. Pokřtěn bude jménem Love and Glamour a čekají se od něj velké věci. Vůně Jennifer Lopez totiž zpravidla patří k těm skutečně úspěšným.
Holka z Bronxu, populární zpěvačka, herečka a starostlivá matka v jednom prodala prozatím už miliardu lahviček svých vůní. Svůj úspěch vysvětluje jednoduše: "Jsem hodně ctižádostivá, ale své parfémy nedělám jen pro zisk. Vždy do nich dávám hodně autenticity a vášně. Snažím se vytvořit parfém, který každý pozná."
Vůně Love and Glamour má být velmi ženská a elegantní.

záhadný parfem Tildy Swinton

23. června 2010 v 16:54 Zajímavosti

Tilda Swinton uvede na trh svůj parfémAčkoli tvrdí, že se v parfémech vůbec nevyzná, pustila se slavná herečka do voňavého podniku.
Dokonce prý už od svých pětadvaceti používá stále stejný parfém (Bluebell od Penhaligon's). Přesto nemohla odolat nabídce pobíhat kolem zkumavek s různými ingrediencemi a namíchat si svou vlastní vůni.
Odborné nosy tvrdí, že výsledek je moderní, expresionistický a abstraktní. Jmenovat se bude Like This a samotná Tilda o něm tvrdí: "Voní jako můj domov." V jejích vzpomínkách jsou nejvýraznější dýně, zázvor a mladá karotka, svěřuje se dál. Zní vám to slibně? Mne ano,tak si hned přivonět a vnímat vůni všemi smysly.

Další zajímavá hádanka

22. června 2010 v 19:53 Zajímavosti
Muž je sám na pustém ostrově. Na nejbližší pevninu to je 5 kilometrů a on neumí plavat, ani nemá k dispozici žádný přepravní prostředek. Bez cizí pomoci se přesto zachrání. Jak?

Francouzský luxus a módu ztělesňují Cassel a Marceauová

22. června 2010 v 19:43 Zajímavosti


Vincent Cassel a Sophie Marceauová
zdroj: tn.cz Vincent Cassel a Sophie Marceauová
aktualizováno 18.06.2010, 05:39 | 18.06.2010, 00:00 | ČTK
Až třetí skončila francozská první dáma Carla Bruniová-Sarkozyová.
Herec Vincent Cassel a jeho kolegyně z branže Sophie Marceauová jsou podle hlasování francouzských uživatelů internetu osobnosti, které nejlépe ztělesňují francouzský luxus a francouzskou módu. Cassel sklidil 55 a Marceauová 58 procent hlasů.

Alain Delon
Alain Delon skončil druhý. (Foto: ČTK, AP)


Za Casselem se se 44 procenty umístil veterán Alain Delon a třetí mezi muži skončil další herec Gérard Lanvin - pro toho hlasovalo 36 procent.

Mezi ženami je za druhé nejlepší ztělesnění francouzského luxusu a módy považována Catherine Deneuveová, což stejně jako v případě Delona potvrzuje, že na letech nemusí záležet. Deneuveovou v této roli schválilo 51 procent dotázaných.

Catherine Deneuveová
Catherine Deneuveová (Foto: internet)


Třetí skončila se 46 procenty francouzská první dáma, bývalá modelka a později zpěvačka Carla Bruniová-Sarkozyová.

Carla Bruni a Nicolas Sarkozy
Carla Bruniová-Sarkozyová


Kosmetika z ledovce

22. června 2010 v 19:40 Zajímavosti

Kosmetika z ledovce obsahuje jemný písek

Ledovec ve Val Senales
zdroj: profimedia.cz Ledovec ve Val Senales
aktualizováno 19.06.2010, 08:09 | 19.06.2010, 00:00 | doma.cz / ČTK
Alpský ledovec obsahuje písek s výjimečným složením. Z jeho minerálů Italové vyrábějí kosmetiku.
Minerály získané z ledovce Val Senales v italských Alpách, kde byla v roce 1991 objevena slavná mumie Ötziho, slouží jako základ pro novou řadu kosmetických výrobků nazvanou Glacisse. Informovala o tom agentura AFP.

Kosmetická řada devíti produktů, mezi nimiž je tonizující tělové mléko a hydratační minerální voda ve spreji, posiluje imunitní systém pleti a hydratuje ji, tvrdí firma Cluster Alpine Wellbeing, která s kosmetikou přichází.

ČTĚTE TAKÉ:

"Při výletu na ledovec jsem si povšiml velmi jemného písku," řekl agentuře AFP Paul Guner, jenž kosmetiku vyvinul. Písek dal na rozbor, který ukázal, že obsahuje svor, nerost nalézající se pod ledovcem Val Senales.

Ledovec pomáhá u nevyléčitelných chorob

Již v roce 1864, kdy ještě písek nebyl analyzován, popsal lékař z Merana Goerg Goetsch terapeutické účinky ledovce při léčbě jinak nevyléčitelných nemocí.

"Měl jsem pocit, že tento písek obsahuje cosi zvláštního, ale před rokem jsem ještě nebyl expert," vysvětluje Grüner. "Dnes sám sbírám kameny, které se pak drtí, a rovněž dodávám laboratoři vodu, nejčistší jaká může být, jež tryská v 2843 metrech nadmořské výšky," říká.

Produkty Glacisse mají být do měsíce na pultech obchodů, zatím se dají koupit na internetu.

ČTĚTE TAKÉ:

Mumii muže z ledovce známého jako Ötzi, který zde před asi 5000 lety zemřel zasažen šípem, objevili němečtí výletníci v roce 1991 na ledovci Val Senales v italských Alpách. Mumie nyní leží v muzeu v Bolzanu v iglú z ledových bloků, které uchovávají chlad a vlhko, a návštěvníci muzea ji mohou spatřit okénkem.

Pravěký lovec Ötzi
(Foto: profimedia.cz)


Virtuální nevěra

22. června 2010 v 19:37 Zajímavosti

Virtuální nevěra je také nevěra

sex a internet
zdroj: profimedia.cz sex a internet
aktualizováno 21.06.2010, 05:42 | 21.06.2010, 00:00 | doma.cz/pop
Nevěra přes internet představuje pro vztah stejné nebezpečí jako ta klasická. Přestože v reálu k ničemu nedojde a na první pohled vypadá neškodně, vztah může úplně zničit.
Nejeden pár se už přesvědčil se s tímto novodobým jevem setkal. Představa, že si jen tak s někým neznámým "pomazlím" či "zasouložím" přes internet a vztah s partnerem to nijak nepoznamená, je naprosto lichá. "Nevěra přes internet je také nevěra a nic na tom nezmění fakt, že ti dva se v reálném světě třeba nikdy nepotkají.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud mají své partnery, je velmi pravděpodobné, že i touto nevěrou bude jejich vztah poznamenán a partneři se s jejími následky budou muset vypořádat. Sociální dopady virtuální nevěry mohou být stejné drtivé jako nevěry skutečné," upozornil psycholog Petr Šupa.


sex
(Foto: profimedia.cz)

Jak virtuální nevěra funguje v praxi?

Stačí podívat se do chatovacích místností:

Sexymuž009: Sprchuji se. Horká voda mi stéká po svalech, po břiše, po stehnech, jsem vzrušený. Moc, moc tě chci!

Broskvičkanavlhlá: Vklouznu k tobě do sprchy ještě v oblečení. Hned jsem vlhká a mokrá. Přivineš mne k sobě a začneš mne vášnivě líbat. Cítím tvůj jazyk na svém, koušeš mne do rtu. Jsem jen tvá, dělej si se mnou, co chceš.

Sexymuž009: Tisknu tě k sobě, hladím tě po zadečku. Cítíš, jak jsem vzrušený, jak moc po tobě toužím. Pomalu tě svlékám. Mokrou blůzku, sukni, podprsenku i kalhotky. Jsme teď oba nazí. A připraveni na vše, co přijde...

sex
(Foto: profimedia.cz)

"Manžel si jednou musel skočit něco zařídit a nevědomky nechal otevřené webové stránky, na kterých naposledy byl. To, co jsem na nich četla, mi vyrazilo dech. On se tam popisoval jako dvacetiletý nadržený hřebeček a chtěl, aby se nějaká žena, které si říkala Brusinka, natírala krémem a onanovala. Pro mne to byla rána pod pás. Z historie jsem se navíc dozvěděla, že ti dva spolu komunikují skoro denně," popsala šestačtyřicetiletá Olga z Vyškova, která se svým mužem vychovává dvě děti.

Jejich manželství přežilo, ale on se jí musel zavázat, že s tímto způsobem komunikace na internetu jednou pro vždy skončí. A že na "svoji" Brusinku velmi rychle zapomene.

"I taková nevěra partnera totiž bolí, pokud se o ní dozví. Může pro něj znamenat ztrátu důvěry ve vztah, a pokud se situace vyhrotí, skončit i rozvodem. Argumentace, že ve skutečnosti žádný sex neproběhl, v tomto případě neobstojí," zdůraznil psycholog.

Podle něj bývají virtuálně nevěrné jak ženy, tak muži. Virtuální sex je v populaci oblíbený pro svoji jednoduchost, anonymitu i fakt, že při něm lze ve fantazii zažít to, na co by si v reálném světě dotyčná osoba třeba netroufla. Nezastupitelnou roli zde hraje představivost i vzrušení z toho, že flirtujeme či "sexujeme" s naprosto cizí osobou. Ta osoba má o nás zájem, vnímá nás i naše představy, je svolná téměř k čemukoliv.

"Problém je, že člověk nikdy pořádně neví, s kým je vlastně virtuálně nevěrný. Ze sexy dračice se totiž snadno může vyklubat nudící se pubertální mladík, z mladého zajištěného muže s pronikavým pohledem zase padesátník se začínající pleší," upozornil Šupa.

A co dělat, přistihneme-li partnera, že je nám virtuálně nevěrný? Až emoce vychladnou, rozhodně si s ním o tom promluvte. Co ho k tomu vedlo? Nuda a šeď ve vztahu? Nebo zvědavost? A jak k tomu přistupuje nyní?

"Vždy záleží na obou partnerech, jak se k problému postaví. Důležité je v tomto případě znovuobnovení důvěry, protože jen na ní lze budovat plnohodnotný vztah. A otevřená komunikace. Díky ní lze zase identifikovat a vyřešit dotyčný problém, případě jiný problém ve vztahu, který se prostřednictvím virtuální nevěry může poodhalit," míní psycholog.


Test plodnosti u mužů

22. června 2010 v 19:31 Zajímavosti
Připomíná těhotenský test, není však určen ženám. Jmenuje se SpermCheck Fertility Test a jedná se o test plodnosti pro muže.
Po deseti letech usilovné práce spatřil světlo světa nový vynález. Podle doktora Johna Herra z University of Virginia v Charlottesville, který se na vývoji podílel, je test spermií  určen párům, které se několik měsíců neúspěšně pokouší o početí, ale nechtějí zatím ještě vyhledat odbornou pomoc, uvádí to server ulekare.cz.

ČTĚTE TAKÉ

Test v podstatě může napovědět, zda je příčina neplodnosti na straně muže, či ženy. V současné době je posuzován americkou Agenturou pro potraviny a léky (FDA - Food and Drug Administration). Podle odhadů by mohl stát přibližně 25 dolarů, a co je důležité, brzy by měl dorazit i do Evropy.

Čím více spermií, tím lépe

Normálně by v jednom mililitru ejakulátu mělo být 20 milionů spermií a více. Čím méně jich je, tím více klesá pravděpodobnost oplození vajíčka. Test ukáže, zda je množství spermií v normě, nebo je výrazně nízké (pod 5 milionů spermií na 1 ml). V porovnání s běžnými laboratorními postupy užívanými při hodnocení spermiogramu má tento test 96procentní spolehlivost.
milování
(Foto: profimedia.cz)

Dva proužky jsou ok

Test SpermCheck Fertility je založen na principu detekce proteinu (tzv. SP-10 protein) přítomného na hlavičce spermie, který se z ní uvolní po smíchání ejakulátu s pufrem (tlumivý roztok). Pak už jen stačí dát několik kapek vzorku do dvou jamek a během sedmi minut by se měl v okénku nad jamkami objevit výsledek. Stejně jako u těhotenského testu se i tady objeví proužky, uvádí server zenska-neplodnost.cz.

Pokud jsou dva, je, co se týká množství spermií, vše v pořádku. Pokud je jen jeden u čísla pět, znamená to množství kolem pěti milionů spermií v 1 ml ejakulátu a nepřítomnost obou proužků znamená, že jich je ještě méně. A to už je pádný důvod k vyhledání odborné pomoci.


Eminem - Not Afraid

22. června 2010 v 18:54 hudba


Salát z ananasem

22. června 2010 v 1:53 recepty
Suroviny:
Co potřebujete? Ledový, anebo hlávkový salát, několik citrónů. ananás, umělé sladidlo, cukr, citronku, nebo kyselinu citronovou.
Postup:
Jak na to? Listy salátu promyjeme pod tekoucí vodou. Připravíme si nálev dle množství salátu, tak, že do vody vyždímáme citrón, vodu osladíme sladidlem a 2 lžičky cukru. do vody přidáme několik koleček, nebo 1/2 koleček citronu i s kůrou. Voda má chutnat výrazně sladko-kysele, proto dokyselujeme
citronkou anebo kyselinou citronovou. Listy salátu trháme na menší kousky a vkládáme do mísy s vodou. Pak vykrojíme z ananásu asi 1/2 cm hrubé kolečko, které zbavíme slupky a středového stvolu. Ananásovou dužinu nakrájíme na malé nudličky a přimíchame do salátu. Ananás je tedy jenom dochucovadlo. Salát necháme v ledničce naležet asi 1 hodinu před podávaním. Salát je božsky lahodný.
Nejchutnější je voda s kouskami ananásu, která zůstane nakonec, připomíná spíš lahodný džús.

Trendy v letním líčení

22. června 2010 v 1:51 Péče o naše těloI když letní počasí na sebe nechá asi ještě dlouho čekat, doba dovolených se přece jen blíží. Nechte se tedy inspirovat a navoďte si letní náladu alespoň líčením.

Nová kolekce Giorgio Armani Bronze Mania Wet je inspirovaná teplem a třpytivým létem italského středozemí. Vrací se k tmavým, sluncem prozářeným barvám moře, přírody a země.

Nová technika vlhkého zpracování pudrů poskytuje očím nesrovnatelný pocit jemnosti při aplikaci, jako by se jich dotýkal kousek vlhkého hedvábí. Pokud se nanášejí za vlhka, jsou oční stíny ještě sytější a třpytivé odstíny bronzové paletky získávají na živosti.

Špetka třpytivých tmavě zelených a modrých barev na jasných a smyslných očích ještě více zkrášlí přirozený jas pleti.

Díky růžové extázi kolekce Tokyo Corals hraje Giorgio Armani Cosmetics v sezóně 2010 živými barvami.

Inspirací pro kolekci se stalo Tokio, město, ve kterém se propojováním tradic minulosti a smělé budoucnosti otevírá zcela nový tvůrčí prostor.

Výchozí bod: bohatá korálová a broskvová, kterou můžete najít na nejkrásnějších kimonech, se mění v živoucí mandarínkovou - právě taková je moderní tokijská podoba korálové.

Odvážné barvy, například oranžová, ibišková, korálová a třešňová, rozkvétají na porcelánově jasné pleti a dodávají tak paletě tradičních tokijských barev naprosto soudobý vzhled.

Kolekci 8 rtěnek sheer lipstick, mezi kterými září odstíny cherry blossom pink n°54 a vibrant tangerine n°55, doplňují dva výrazné lesky lip shimmer, které můžete nosit samotné nebo nanášet přes rtěnku.

O dotažení celého líčení k dokonalosti se postarají dva sladěné laky na nehty v zářivě korálové a růžové barvě. 
Buddha ochraňuje tvé kroky

22. června 2010 v 1:48 Zajímavosti
Oslava příchodu nového roku v laoském Luang Prabangu nejvíc ze všeho připomíná moravské velikonoční hodování. Zástupy lidí promočených na kost pochodují ulicemi. Někteří svírají v rukou kýble s vodou, jiní stříkací pistole. Každý náhodný kolemjdoucí, který se objeví v jejich blízkosti, má smůlu.Bez nejmenšího zaváhání vyprázdní tekutý obsah věder přímo na něj. Přitom je jedno, zda je dotyčný vážený podnikatel, malé děcko nebo nekompromisní státní úředník.

Od 13. dubna hodí všichni zábrany za hlavu a na první místo se dostane
zábava. Právě v tento den se totiž v Laosu vítá nový rok - a to je pro
místní důvod k pořádné oslavě!

Cesta za lepší karmou
Velkolepé slavnosti se konají ve městě Luang Prabang na severu země.
Bývalé královské město je od roku 1995 na Seznamu světového dědictví
UNESCO a mnozí jej pokládají za nejkrásnější místo v celé jihovýchodní
Asii. Od 14. století bylo sídlem králů, a proto se zde zachovalo mnoho
chrámů.

Většina turistů sem připlouvá po řece Mekong ze sousedního Thajska,
někteří také z jihu, z hlavního města Vientiane. Přestože je vítání nového
roku považováno za buddhistický svátek, slavnost spíš než náboženský
ceremoniál připomíná velkou párty. Je dovoleno polévat kohokoli
jakýmkoli množstvím vody. Kdo chce fotit, měl by si s sebou vzít
vodotěsné pouzdro.

Místní se však nechají polévat rádi. Věří totiž, že v tento den, před
vstupem do nového roku, je možné z nich rituálně smýt všechny
negativní vlivy a špatnou karmu. "Bojíte se nepříznivé úrody? Bude vaše
manželka každou chvíli rodit? Vsadili jste peníze na fotbalový zápas?
Nezoufejte!" vykřikují se smíchem domorodci a polévají kolemjdoucí
vodou - "Happy New Year! Bu Pi Maj!"Zákeřný prášek
Vzhledem ke čtyřicetistupňovým vedrům není osvěžující sprcha tak
nepříjemná. Mnohem horší je další zvyk, který domácí, hlavně děti,
postupně zapojují do svého repertoáru radovánek spojených s oslavou
příchodu nového roku: oblíbili si na kolemjdoucí sypat škrob. Ti největší
uličníci zezadu přistoupí k nic netušící oběti a bílý prášek jí bez zaváhání nasypou přímo do tváře nebo za krk, pod oblečení. V kombinaci s vodou to není nejlepší druh zábavy.

Škrob mládež získává z okolí pagod, které buddhističtí mniši při
příležitosti vstupu do nového roku staví u břehů Mekongu. Malá písková
stavba většinou vyroste ze země za dvacet až třicet minut. Potom následuje krátká modlitba, při které duchovní vzývají buddhistická božstva, aby pootevřela brány k pozitivním silám a naopak zavřela ty, které by mohly lidem uškodit. Výsledná pagoda je nakonec posypaná škrobem. A protože škrobu je většinou nadbytek, zůstanou okolo stavebpytlíky s jeho zbytky, které děti používají ke svým žertíkům. Dospělí jim v tom příliš nebrání. Jsou toho názoru, že cokoli spojené s buddhistickou stavbou už
z principu nemůže být škodlivé. Právě naopak - nejednou je v jejich vyvádění ještě povzbuzují! Domnívají se, že prášek má posvěcené, a tedy blahodárné účinky na ty, na jejichž kůži se ocitne.

Průvod zaklínačů
Asijci neslaví příchod nového roku v rodinném kruhu, ale dohromady,
družně v ulicích. "Chci být se všemi svými přáteli a pořádně si to užít," říká Linuian. A užít si to místní umí pořádně! Oslavuje se několik dní, v jejichž průběhu se ve městě konají různé atrakce. Pije se, zpívá se, chodí se do chrámů a samozřejmě každý polévá každého, až po lidech v ulicích
zůstávají mokré stopy na chodníku. Ty však v ostrém slunci rychle mizí,
proměněné v páru.

Hlavní atrakcí, kvůli které se do města sbíhá nejvíc turistů, je slavnostní
průvod. Ve zvědavém publiku nechybějí Evropané, Američané, Australané ani Japonci, pro které je nedaleký Laos díky nízkým cenám oblíbenou turistickou destinací.V čele průvodu kráčí ostřílení buddhističtí mniši, brblající si pod nos
zaklínadla zahánějící negativní síly. Někteří hrdě stojí na vyzdobených
vozech tažených koňmi. Za nimi nejistě kráčí nováčci, kteří si teprve
pomalu zvykají na tvrdý život a přísnou disciplínu v klášteře. V Laosu
je nepsaným pravidlem, že každý chlapec mezi pátým a jedenáctým
rokem by měl aspoň několik měsíců strávit v klášteře. Při obřadu
dostane mladík roucho šafránové barvy a ostříhají ho dohola. "Zlepšuje
to karmu," tvrdí místní.

Nejzajímavějšími účastníky průvodu jsou ti s buddhistickými maskami
navlečenými nejen na hlavě, ale na celém těle. Masky ztvárňují různédémony i pozitivní duchovní bytosti. Nejčastěji jsou kombinované se
zvířecími prvky, jindy směsicí nejfantasknějších doplňků. Nosičům prý
zabezpečují průnik do duchovních světů.

Příležitost pro všechny
Uprostřed průvodu lze spatřit Miss Lao New Year, která - plna nadšení
ze získaného titulu krásky - s úsměvem mává publiku. Doprovázejí ji
ženy oblečené ve stylových kostýmech. Závěr pochodu tvoří skupinky
lidí oděných v tradičních krojích, které reprezentují jednotlivé etnické
menšiny.

Můžete vidět příslušníky kmene Akha s charakteristickými čepicemi,
zdobenými velkými korály a mincemi. Za nimi ve vyšívaných úborech
kráčí příslušníci kmene Lawa, kteří věří, že jejich předky zahnal do hor
obrovský kulatý kámen. Nechybějí ani Mienové, přesvědčení o tom, že
jejich původ pochází ze psa. Ten prý poskytl císaři cenné služby, zničil
obávaného nepřítele, a tak mu dal panovník za odměnu vlastní dceru.
Nezvyklý pár se usadil v horách a založil kmen Mien.

Dnes se ale menšiny nestarají o svůj původ, ani se navzájem nehádají,
čí kořeny jsou vznešenější. Všichni se radují z příchodu nového roku.
Lidé z hor jsou sice spíš než nadšení buddhisté přívrženci tradičního
animismu, ale svátky má každý rád a nikdo nechce vynechat příležitost
pobavit se...

Kubišová je pod pantoflem, poprvé v životě se musela potápět

22. června 2010 v 1:43 ZajímavostiZpěvačka Marta Kubišová (67) má za sebou dvě nevydařená manželství i dvacet let zákazu vystupovat. Přesto si na život nestěžuje. Teď ji potkaly dvě zvlášť příjemné události."Užila jsem si krásnou dovolenou se svou dcerou Kateřinou v Egyptě a poprvé v životě - a to ve svých letech - jsem se potápěla," říká trojnásobná Zlatá slavice z konce šedesátých let.

"Vždycky jsem byla docela odvážná, ale za to potápění může dcera. Té jsem přece nemohla říct - já se bojím. Tak je to celý můj život. Ona zavelí a maminka poslechne. A tak jsem se nastřelila do neoprénu, vzala si brýle, šnorchl, ploutve…. A potápění byl nakonec úžasný zážitek," vylíčila Kubišová.

Další radost zpěvačce udělala její kolekce tří cédéček, nazvaná Vyznání, kterou nyní vydal Supraphon. Jde o šedesát písní ze všech etap její dramatické kariéry.

"Z cédéček se vysloveně raduji, jsem teď šťastná," dodala Marta.


Jižní mámení

22. června 2010 v 1:40 ZajímavostiNejsevernější provincie Itálie je místem, kde svítí slunce tři sta dní v roce. Pokud si chcete užít s rodinou báječnou dovolenou trochu jinak než u moře, vypravte se do nedalekých Dolomit.

Alta Pusteria v Jižním Tyrolsku, obklopená horskou krajinou čarovných italských Alp, je ideální relaxační destinací pro rodiny s dětmi. Turisty ze všech okolních zemí láká především mohutnými horami, rozlehlými údolími a rozličnými přírodními skvosty. Mnoho lidí má Dolomity spojené s lyžařskou sezonou, kdy se mohou vydovádět na několika desítkách dokonale upravených svahů vhodných i pro nejmenší lyžaře. V létě je tato oblast vyhledávána kvůli horské i pěší turistice a horolezectví. Pět hlavních obcí - Sesto, San Candido, Dobbiaco, Villabassa a Braies - je mezi sebou úzce propojených a nabízejí širokou škálu sportovních i kulturních aktivit včetně gastronomických zážitků.Sesto

Pokud máte děti v batolecím věku, bude pro vás ideální volbou právě toto místo. Vaše ratolesti se mohou do sytosti vydovádět na dětských hřištích a v bazénech.

Vyzkoušet si mohou minigolf nebo třeba lezeckou stěnu. Nezapomenutelným zážitkem pro ně budou volně se pohybující sobi v oblasti Sesto Croda Rossa.

San Candido

Starodávné městečko je obklopené impozantními vrcholky Alp a hlubokými jezery. Zde na vás čekají skvělá prázdninová dobrodružství v podobě návštěvy muzea Dolomythos, kde si děti zahrají na lovce pokladů. Vzrušujícím zážitkem nejen pro děti bude bezesporu jízda na bobové dráze. Nebo se můžete zabavit v aquaparku.

Dobbiaco

Říká se mu "dveře do Dolomit" a kromě krásné přírody nabízí mnoho sportovních i kulturních zážitků. Děti se tak budou cítit jako v ráji. Nezapomeňte je vzít na vyjížďku po jezeře, poté si mohou pohrát s jeleny a vykoupat se v křišťálově čistém jezírku.

Villabassa

Nachází se přímo v srdci Alta Pusteria, je elegantně vsazená do unikátní scenerie kopců a obklopená hustými lesy. Mnoho turistů navštěvuje tuto oblast především kvůli čistému ovzduší, které má blahodárné zdravotní účinky. Nejoblíbenějším místem pro děti je Kurpark - veliké hřiště se spoustou houpaček, klouzaček a množstvím jiné zábavy.

Braies

Toto místo rozhodně stojí za návštěvu, zvlášť pokud si chcete oddechnout od ruchu velkoměsta a doslova se sžít s panenskou přírodou. Vrcholky pozoruhodných kopců a krásné zelené louky s nejrozličnějšími bylinkami budou skvělým uklidňujícím balzámem na vaši duši. V této vesničce se dozvíte více o životě farmářů.

Na míru pro vás

Ubytování si můžete vybrat v jednom z 25 rodinných hotelů Familienhotels, ve kterých se o vaše ratolesti postarají kvalifikované a zkušené chůvy, zatímco vy budete relaxovat. Každý z hotelů splňuje přísná kritéria pro rodiny s dětmi. Součástí hotelového komplexu je multifunkční dětský koutek. Dítko vám pohlídají i během jídla, nejmenší strávníci jsou obslouženi jako první, k dispozici jsou hračky, pastelky, stavebnice… Více informací o síti hotelů přátelských k dětem najdete na www.familienhotels.com Bergamo: Perla severní Itálie

22. června 2010 v 1:38 ZajímavostiBergamo v sobě skrývá dvojjazyčnou slovní hříčku skládající se z německého berg jako hora a italského amo jako miluji. Nezamilovat si Bergamo je tedy už vzhledem k jeho názvu nemožné…

Bergamo rozhodně netrpí ve stínu slávy Milána či Benátek, i když o nadvládu nad ním v minulosti obě města usilovala. Mohlo by se zdát, že Bergamo je proti těmto gigantům malé a provinční, přesto si svůj svobodný a nezávislý ráz udrželo od 6. století před naším letopočtem, kdy je založili Etruskové. Polenta je už po staletí stále stejně žlutá, jezera bezedná a tajemně šedá a hradby tak pevné, že každého vetřelce odradí.1. den

Hodiny na věži baziliky Santa Maria Maggiore vesele odbíjejí desátou hodinu. Renesanční náměstí Piazza Vecchia je zahalené v ranním mlžném oparu, který za chvíli rozpustí zlaté sluneční paprsky. Signore Martinelli důstojně kráčí po kamenné dlažbě z 15. století a míří na mši do prastaré kaple Colleoni. Co na tom, že duchovní obřad začíná až v pravé poledne, dvě hodiny touží důstojný pán v hnědém soukenném obleku strávit v meditaci a modlitbách za zesnulou ženu. Dělá to tak každou neděli už osm let. Je zvyklý naslouchat hlasu zvonů, jeho předky kdysi varovaly před nebezpečnými útoky nepřátel, to když se pokoušeli hradby Bergama zdolat Benátčané či Francouzi. Strategická pozice Bergama mezi dvěma údolími lákala dobyvatele i obchodníky už od dob Etrusků.

Přesně ve dvanáct hodin se náměstí zaplní turisty i místními, sluneční kalendář na dlažbě právě v tento okamžik odhalí měsíc a den.

Vždy správně, stín slunce je spolehlivý. Je čas oběda, z restaurací na náměstí se ozývá cinkání příborů, které doprovází všudypřítomná vůně rajčat a zapečené polenty. Stoly jsou prostřeny, nevadí, že se po nich procházejí holubi, hosté si na jejich přítomnost zvykli.Po obědě čeká na své objevení Citta Vecchia (Staré Město), historické jádro Bergama. K jeho vrcholům vede lanovka, která startuje z Citta Bassa, což je moderní část Bergama rozkládající se pod kopci. Už zezdola je vidět zeleň, historické centrum plné renesančních šlechtických paláců je totiž obklopené parky. V parku Rimembranze (v italštině vzpomínky, pozn. red.) se rozkládá pevnost Rocca, jejíž základy byly položeny ve 13. století. Po dlouhé věky plnila pevnost funkci vojenské obrany, v období italského sjednocovacího hnutí, tzv. Risorgimenta, se jí však zmocnili Rakušané, kterým sloužila jako vězení pro italské patrioty. Dnes se v jejích prostorách nachází historické muzeum a někdejší popraviště, kde umírali italští vlastenci, je zarostlé hrdými topoly. Pětiminutová procházka postačí, abyste dosáhla gotického kláštera San Agostino, kde se v současnosti konají koncerty a výstavy.

Brána u San Agostino střeží východní část stezky, která lemuje hradby a vede k západní straně Piazza Vecchia. Je čas vrátit se zpět, protože slunce začíná zapadat a lvi z bílého mramoru, kteří na svých bedrech nesou sloupy vstupní části baziliky Santa Maria Maggiore, pod jeho dotekem zčervenají.

2. den

Na východ od Bergama se rozkládá jezerní oblast, ve které se zrcadlí vrcholky alpských velikánů. Jezero Lago d´Iseo je ponuré a je dost možné, že ve svých útrobách skrývá jezerní příšeru, o které se zmiňují zdejší pověsti. Všudypřítomná mlha a vlhkost, zhoršená viditelnost a zvláštní zemitý pach jako by vyvolávaly temné bytosti žijící ve spodních proudech neproniknutelné jezerní modři. Jezera v této oblasti totiž nejsou průhledná. O to víc jsou vhodná pro život sladkovodních ryb, mušlí a řas.Jejich specifická chuť často slouží místním šéfkuchařům jako inspirace. Restaurace rozprostřené na březích jezera nabízejí "menu sarneghera", jak se v místním dialektu přezdívá jezeru d´Iseo, jejichž chloubou je například salát s marinovanou štikou, rizoto s okounem okořeněným pestem z říčních řas, těstoviny s cejnem a la carbonara nebo polévka z úhoře.

3. den

Údolí pod Alpami, Valcalepio, pyšně vystavuje přímému slunci své svahy pokryté vinicemi. Listy vinné révy dychtivě hltají den co den každý doušek slunečního svitu, ohýbají se pod ostrým větrem vanoucím z hor a stávají se tak silnějšími, protože z vápnité půdy nasávají živiny, které jim dávají sílu růst. Nebe je blízko, skoro na dosah. V roce 1984 založil Pierangelo Testa pod horou San Stefano vinici, která se zanedlouho změnila v jednu z nejuznávanějších soukromých vinic Lombardie: Tenuta degli Angeli, volně přeloženo jako Usedlost andělů. Na náměstí v blízké vesnici Carobbio se prý kdysi zjevil anděl, jehož tvář se otiskla do kamene, a jak tvrdí legenda, zázrak se několikrát opakoval.

Andělé jako by shůry žehnali rozvoji rodu vinařů, jejichž nejmladší reprezentantkou je třicetiletá Roberta. "Můj otec mě o víně naučil vše. Zdědila jsem po něm lásku k vinici a v současnosti vedu rodinnou firmu já. Ale jen do té doby, než dospěje nejmladší Francesco. On je muž a musí převzít rodinnou chloubu do svých rukou," vysvětluje Roberta a rozlévá suché šumivé víno Extra Brut degli Angeli. "Každou láhev vína vezmeme do ruky sedmnáctkrát, protože se musí obracet, aby víno vyzrálo. Výborně je doplňuje sýr Grana Padano nebo Parmigiano Reggiano." Mezi řečí pečlivě zavlažuje kousky suchého domácího chleba vinným octem, ale ne ledajakým. Balsamo degli Angeli z produkce této rodinné firmy je možné dostat ve třech stupních intenzity. Červená, zelená, nebo zlatá pečeť určuje jeho stáří a "měkkost"."Náš balsamo je víc než je jen vinný ocet. Malá lžička poslouží jako aperitiv, který důkladně povzbudí chuť k jídlu a nastartuje metabolismus," radí Roberta. Nad vinicí protkanou cedry a růžemi, jejichž chuť přechází do vinných produktů, bdí andělé, a kdokoli ochutná dary této andělské vinice, to může potvrdit. 
Fénix

20. června 2010 v 21:29 | Satu |  Básně
hořím
když tvořím
radostí žhnu
v paprscích slunečních
provázky z duhy
krouží
když toužím
v oblacích
kroužít
na křídlech ptačích
vznášet se
létat
letět
a nikam nedoletět
oblohou
nebem
nadnášet se
houpat 
v paprscích
 se koupat
na křídlech z duhy
bez křídel
jen letět jen letět
hořet
v sluneční záři shořet
jako pták
co po svobodě touží
plameny
transformace
alchemie
vibrace
z popela Fénix
vznesl se
ke hvězdám
k vítězné bráně
za kterou
Jedno Jsme
tajemný hlas
šeptá