Bob Dylan v pražské O2 areně

19. června 2010 v 18:50 |  Zajímavosti


Bob Dylan
Mnozí návštěvníci znali Dylanův repertoár velmi dobře a reagovali už po prvních tónech písní - ilustrační foto
Foto: Mediafax
12.06. 08:46 | Aktualizováno 09:04 | tn.cz / ČTK
Výběr ze svých starších i novějších hitů zahrál v pátek v pražské O2 areně americký folkrockový písničkář Bob Dylan. Bezmála dvouhodinový koncert, který se nesl ve vřelé atmosféře, si podle pořadatelů nenechalo ujít na 6000 diváků.

Na úvod vystoupení zvolil devětašedesátiletý Dylan písničku Rainy Day Women z alba Blonde on Blonde z roku 1966. Postupně přidal i další starší hity, například Like A Rolling Stone, Mr. Tambourine Man nebo Just Like A Woman. Neopomněl ale ani některé novější skladby, jako přídavek zazněla píseň Jolene z loňského alba Together Through Life. Většinu koncertu strávil Dylan za klávesami, které občas vyměnil za kytaru a foukací harmoniku.

PSALI JSME:

Mnozí návštěvníci znali Dylanův repertoár velmi dobře a reagovali už po prvních tónech písní. Některé si společně s Dylanem s chutí zazpívali. I když všechna místa v hale byla k sezení, diváky v předních řadách zpěvák postupně doslova zvedl ze židlí. Jeho výkon pak publikum odměnilo aplausem vestoje.
Jedna z nejvlivnějších postav světové hudby 60. let se do Prahy vrátila po pěti letech, před dvěma lety Dylan vystoupil v ostravské ČEZ Areně.

Dnešní repertoár? Ještě nevím...

Zpěvák hraje bez předkapely. Podle pořadatelů bývá jeho repertoár neznámý, Dylan se vždy až na poslední chvíli rozhoduje, co vlastně bude hrát. Často to prý netuší ani jeho doprovodní hudebníci.

Dylan přijel do České republiky z Bratislavy, kde odehrál koncert ve středu. Pokračovat bude do Rakouska, kde vystoupí už v sobotu.

Dylanova kapela odehraje zhruba 100 koncertů ročně a každý večer program mírně obmění. Páteř koncertního programu jeho "nekonečného turné" již dlouhá léta tvoří především písničky z 60. let a zpěvákova následného "elektrického" období.
Od svého posledního představení v České republice stihl Dylan vydat tři alba, třídiskové Tell Tale Signs (2008), baladickou desku Together Through Life (2009) a loňské album vánočních písní Christmas In The Heart.

Dylanovy úspěchy:

Za 50 let tvůrčího života napsal Dylan přes 500 písní a prodal více než 74 milionů kopií svých alb. Hrál také v několika filmech, například ve slavném westernu Pat Garrett a Billy the Kid, je držitelem několika cen Grammy, Zlatého glóbu a Oscara.
V roce 1982 byl uveden do Síně slávy skladatelů, o šest let později do rokenrolové síně slávy. Několikrát byl také nominován na Nobelovu cenu za literaturu, což rozpoutává v literárních kruzích diskuse. Před časem získal jako první rockový hudebník v historii Pulitzerovu cenu za vliv svých textů na populární hudbu a americkou kulturu.

Jeho písně přepracovalo přes 2000 kapel a hudebníků, mezi nimiž nechybí Rolling Stones, Rod Steward, Neil Young, Jimi Hendrix a řada dalších. Dylan je autorem řady známých skladeb, jako jsou Blowin' in the Wind, Knockin' On Heaven's Door nebo Like a Rolling Stone.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama