Nevěrná královna

16. června 2010 v 21:12 |  Zajímavosti
Asi nejzajímavějším strašidlem, které se prohání chodbami londýnského Toweru, je duch Anny Boleyn ? manželky slavného anglického krále Jindřicha VIII. Jako jeho druhá žena se nedožije ani Kristových let a už ji žárlivý manžel posílá na popraviště kvůli podezření z cizoložství. Tři roky po svatbě ji obviňuje, že má poměr se svým bratrem Jiřím. Tato teorie se nikdy nepotvrdí, ale dnes už víme, že Anna svého času nevěrná opravdu je ? s hudebníkem a tanečníkem Markem Smeatonem, Dvanáct set dnů po sňatku s poživačným Jindřichem VIII., 19.5.1536, je Anna (v té době již několik týdnů vězněná) konečně vyvedena na popraviště. Je v zuboženém stavu, na pokraji psychického zhroucení. Poklekne před špalek. U něhož už stojí kat, přivolaný speciálně kvůli tomu z Francie. Jednou ranou zbaví mladou, asi dvaatřicetiletou Annu života. Přihlížející dav úzkostně vyjekne. Tělo je naloženo na nosítka a pohřbeno přímo ve státním vězení Tower, v kapli sv. Petra.

Tím se může zdát příběh uzavřený, ale není. Anna Boleyn svět živých pravidelně navštěvuje, straší prý totiž v areálu Toweru už hezkou řádku let. Objevuje se buď v kapli, kde doprovází procesí, nebo se jen tak sama prochází v nejrůznějších částech bývalého vězení. Naposledy jejího ducha vidí zaměstnanci pevnosti v roce 1933, ale asi nejznámější setkání přichází skoro o 70 let dříve. V mrazivou noc roku 1864 je nalezen jeden ze strážců Toweru v bezvědomí. Okamžitě ho všichni obviňují, že se v práci opil a usnul. Jeho nadřízení ho ženou před vojenský tribunál. Když se ho soudce zeptá, jak to bylo ve skutečnosti, vyděšený strážce vypoví: "Stál jsem na stráži, a najednou z mlhy proti mně vystoupila bílá postava. Hlavu si nesla v podpaží a na krku měla nasazený čepec. Šla opatrně ke mně. Třikrát jsem ji varoval, že vystřelím, ale jako by mě neslyšela. Najednou se objevila přede mnou. Chtěl jsem ji zastrašit bajonetem, ale ten postavou prostoupil, jako by tam vůbec nebyla. Najednou sjel po pušce blesk a víc si nepamatuji."

Soudce nevěřícně kroutí hlavou ? vojáka s takovou fantazií ještě neviděl. Svůj názor ale mění v okamžiku, kdy mu o záhadné bezhlavé postavě vyprávějí i dva další vojáci a jeden důstojník. Záhadná bytost se objeví vždy pod okny, kde Anna Boleyn strávila poslední noc svého života. Žena Jindřicha VIII. na sebe upozorňuje i za branami Toweru. Několik svědků ji vidělo v jejím rodišti v Blickling Hall v Norfolku. Její duch prý pravidelně v den výročí smrti jede ve smutečním kočáře ? koně i kočí jsou bez hlavy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama