Lásky na dálku

5. července 2010 v 18:40 |  Zajímavosti
Poezie roztoužených esemesek, erotické e-maily, šepot do mobilu, kdy fantazie běží jako splašený kůň.
Vztah na dálku je romantický, zároveň plný pocitů beznaděje a samoty. Práce či studium v zahraničí, to už není nic neobvyklého. Hřeje nás vědomí, že moderní technika umožní rychlé spojení s blízkými, ať jsou kdekoliv. A že kdybychom chtěli, sedneme do auta či do letadla a jsme tam, kde chceme být, za několik málo hodin.

ČTĚTE TAKÉ:

A tak vztahů na dálku přibývá. Jednu z hlavních rolí zde hraje i internet, nejeden pár se seznámil právě přes něj. Nehledě na reálnou vzdálenost mezi partnery, přes internet jsou si všichni zdánlivě na blízku. "Je však třeba rozlišovat mezi partnery, kteří spolu nějakou dobu žili a nyní jsou nuceni vést vztah na dálku, a partnery, kteří spolu prožívají vztah na dálku od samého začátku," upozornila psycholožka Jana Skálová.

Notebook
Vztah na dálku v sobě tají mnoho smutku. (Foto: profimedia.cz)


V prvním případě jde o sehraný pár, kterému dlouhodobé odloučení může do vztahu vnést novou jiskru. Těšení se na blízkost partnera, na společné prožitky, vzpomínky, jaké to bylo, fantazie, jaké to bude. Nadarmo se neříká, že kořením vztahu je vzácnost.

"Záleží však na tom, jak pevné základy si partneři dokázali vybudovat. Zda vztah dlouhodobé odloučení posílí, nebo naopak, zda jeho základy byly natolik chatrné, že se postupně vytratí," upozornila psycholožka.

"Příteli se naskytla příležitost výhodné práce v zahraničí. Probrali jsme všechny možné klady a zápory a dohodli jsme se, že to zkusíme. Zpočátku vše fungovalo bez problémů a on létal na jeden víkend v měsíci zpět domů. Postupem času jsem ale zjišťovala, že jsme si navzájem stále cizí."

Nevěsta s mobilem
Dobře že existují mobilní telefony. (Foto: profimedia.cz)

"On žil v zahraničí svým životem, já doma svým, stále méně jsme si měli o čem povídat. Asi to cítil stejně, protože mi jednou napsal, že to mezi námi nemá smysl a že bych se na něj neměla vázat. A tím to skončilo," popsala Jarmila z Brna.

Druhou možností je vztah, který začal na dálku a na dálku i pokračuje. Partneři se poznávají a udržují vztah prostřednictvím internetu či telefonu, vídají se jen příležitostně. Značný prostor zde dostává fantazie a představy o protějšku, které však leckdy nemají opodstatnění. Úskalím je zidealizování si partnera a přemrštěná očekávání, která mohou vést ke zklamání z reality.

Na druhou stranu nejednomu páru tento typ vztahu vyhovuje, protože partneři jsou sice zadáni, ale přitom spolu neprožívají vztah "natěsno".

"Každý vztah se vyvíjí, i ten po internetu. Základem partnerství jsou společné prožitky, na jejichž základě si vytváříme společnou historii. V počáteční fázi hraje nezastupitelnou roli intimita.  V době zamilovanosti může fungovat i vztah po internetu, po čase ale začne něco chybět. Jsou to ony společné prožitky, chvíle strávené v objetí, snídaně v posteli. A takový pár se po tomto poznání buď rozejde, nebo se dá dohromady i mimo internet," uvedla Skálová.

Doporučení, jak "přežít" vztah na dálku, je celá řada. Na prvním místě je pravidelný kontakt s partnerem. Přes internet, telefon, dopisy, balíčky. I když to třeba časem bude stereotypní, vhodné je každodenní komunikace s partnerem. Co vše jste prožila v práci, na cestě domů, že pes potřebuje ostříhat, že v koupelně kape voda z kohoutku.

Jinak hrozí, že se každý ocitnete v jiném světě. Pozitivní je také společné plánování času, kdy budete spolu. Třeba o víkendu, o Vánocích. A těšení se tuto společně strávenou dobu. Doporučuje se také potlačit očekávání. A nepodlehnout nereálným romantickým vizím o nadýchané růžové budoucnosti, až se partner vrátí, nebo až spolu po vztahu přes internet konečně začnete žít.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama